sobota 15. prosince 2007 MiVaSi X. (aneb MIkuláš, VÁnoce, SIlvestr alá BBCC - tentokrát již po DESÁTÉ !!!)
Rok nám utekl jako voda a zase
tu byl prosinec a s ním i tradiční akce
BBCC
- MiVaSi. Tentokrát ale byli BrJájové zaneprázdněni, takže Brtsch zcela netradičně a zcela výjimečně
požádal o přípravu mě a Jirku Kr. sr. O Jirku se ale nakonec pokoušela
jakási chřipka, či co, takže to dopadlo, jak to dopadlo
Nejprve trošku dokumentace: * pozvánka * foto z přípravné fáze od Mamuta * foto z MiVaSi od Ciboušů u Ciboušů * foto z MiVaSi na BBCC - výběr
Odpolední - vycházková část
Protože to bylo desáté MiVaSi,
připravila jsem vycházku na
Vyšehrad. Na místo, které je prostě hodno
toho, abychom jej v takové výročí poctili svou návštěvou
Sraz
na stanici
metra C
"Vyšehrad" jsem sice naplánovala na 13:45, ale nějak se nám to s
Janou vymklo...
Přišla jsem až těsně před druhou hodinou... Ještě jsme
počkali na dvě metra a pak už jsme se vydali směrem k Vyšehradu. Radana,
Gábina a Irena jsou ale holky šikovný a postupně nás dostihly
Trasa aneb co všechno jsme na Vyšehradě viděli: * veškeré poznatky a vědomosti jsem čerpala z oficiálních stránek Vyšehradu * Táborskou bránu, kterou jsme vstoupili za hradební zdi * zbytky gotické brány Špička * budovu Jedličkova ústavu * dům Popelky Biliánové - spisovatelky a vyšehradské patriotky s mírně podivínskými rysy, která se starala i o hroby na Vyšehradském hřbitově * budovu ředitelství NKP Vyšehrad * Leopoldovu bránu, kterou jsme vstoupili do samotného Vyšehradu * rotundu Sv. Martina s dělovou koulí z pruských válek * panoramata Prahy ze severovýchodních hradeb = Nusle, Prahu 2, ... * pískovcová Boží muka * vstup do kasemat a podzemního sálu Gorlice * kapli P. Marie Šancovské a zbytky kostela Stětí sv. Jana Křtitele * Nové děkanství * Karlachovy sady, pojmenované po proboštu Karlachovi, s čertovým sloupem, klasicistní studnou oblíbenou Janem Zrzavým a barokní fontánou * sochu sv. Vojtěcha * zbytky kamenného románského mostu, který byl 23 metrů dlouhý a spojoval královský okrsek s bazilikou * sousoší J. V. Myslbeka, která původně stála na Palackého mostě. Jde o sousoší Libuše a Přemysl, Záboj a Zdislav, Šárka a Ctirad a Lumír a Píseň. * budovu starého děkanství, za kterou jsou patrné zbytky románské baziliky sv. Vavřince * panoramata Prahy ze západních hradeb = Vltava, Pražský hrad, Praha 5 * budovu Galerie Vyšehrada, která je pozůstatkem středověké strážní věže * zbytky zdí královského paláce * vstup do gotického sklepa, kde je stálá expozice Historické podoby Vyšehradu * panoramata Prahy z jižních hradeb = Vltava a Podolí * budovu starého purkrabství * středověkou studnu * portál z barokní zbrojnice, který jako jediný zbyl po požáru zbrojnice v roce 1927 * chrám sv. Petra a Pavla, do kterého jsme ale nešli - už nám začínala být zima a čekal nás ještě vyšehradský hřbitov
* Vyšehradský hřbitov, ke
kterému ale byla tentokrát jen zevrubná informace. Tento hřbitov si
rozhodně zasluhuje větší pozornost, takže až bude trošku tepleji, zkusím
vás pozvat na další vyšehradskou procházku
* Slavín, ke kterému spolek Svatobor zpracoval kouzelná pravidla * sochu sv. Šebestiána * pamětní desku geologa prof. Krejčího - tedy tu viděl jen ten, kdo nahlédnul za hradební zeď * budovu nového proboštství * Štulcovy sady, pojmenované po proboštu Štulcovi, s jezdeckou sochou sv. Václava a bustou probošta Štulce * a nakonec ještě Cihelnu bránu, kterou jsme vyšli z pevnosti Vyšehrad a zamířili jsme do restaurace U Šemíka.
Díky štiplavému mrazíku jsme vynechali návštěvu Letní scény, která je
umístěna v nejsevernějším cípu pevnosti a dále panoramata Prahy ze
severních hradeb. Tak zase někdy příště
Pro toto sobotní odpoledne všem děkuji za pozornost a za shovívavost při mojí průvodcovské premiéře. A pro úplnost na závěr ještě diskutovaný rozdíl opat - probošt. Takže OPAT = představený kláštera některých mužských řádů. V ženských klášterech stejnou roli zastávaly abatyše. PROBOŠT = latinské označení pro představeného kapituly (a vy si jistě pamatujete, že na Vyšehradě byla knížetem Vratislavem II. založena tzv. Vyšehradská kapitula již v 11. století a měla velký význam pro celou historii Vyšehradu). Výrazem probošt též bývá chápán představený významné řeholní instituce nebo komunity. Proboštové žili dříve v budovách označovaných jako proboštství.
Večerní - restaurační část Původně bylo plánováno, že do restaurace U Šemíka dorazíme nejdříve v 16:30, ale díky mrazíku jsme to trošku uspíšili a v teple restaurace jsme byli už kolem čtvrté. Ale nevadilo to a U Šemíka bylo velmi a to velmi příjemno. A ještě navíc jsme k Ježíšku dostali mnoho pozvání: * v lednu od Valachů na kolaudační Večírek s prstí, * na únor od Vr na Hranatý večírek, * na březen od Radany do Montafonu, * na duben od Gábiny na kolaudační Arktický večírek do Benešova, * a na květen od PP na Paseky na 125tiny, * jo a zapomněla bych na Brtschovu narozeninovou cestu z Modravy do Písku podél Otavy.
Tak už se všichni na všechno
těšíme
A pokud někomu vadilo, že MiVaSi bylo necyklistické, pak má možnost provětrat před Vánoci kolo ještě v sobotu 22. 12. při akci Nepetsche V. (aneb kdo nepeče, jede na kole).
No a s kým se už neuvidím, tomu přeji krásné a klidné Vánoce.
|
copyright © vrstevniceJ 2007 |